Popularne posty

Szukaj na tym blogu

piątek, 20 listopada 2015

Szybko i efektownie czyli trawnik z rolki.



             Najczęściej na wolnej przestrzeni w ogrodzie planujemy założyć trawnik, aby efekt był odpowiedni wymaga to dużego nakładu pracy i sporo czasu. Rozwiązaniem może okazać się tutaj trawnik z rolki, można zakładać go od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Miedzy innymi dlatego jest to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością.

            W tego typu realizacjach mamy duże doświadczenie,  jest to czynność która wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności. Nie zależnie od wielkości zakładanego trawnika zawsze musimy zacząć od podłoża, oczyszczenia go z kamieni, korzeni i wszelkich zanieczyszczeń, usuwamy też całą darń i chwasty wieloletnie. Następnie musimy zniwelować teren czyli przygotować go pod trawnik.







                  Kolejnym ważnym elementem jest przygotowanie ziemi. Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne – posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej warstwę żyznej gleby. 






               Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu i całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia, bo przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja pracy i doświadczenie, które posiadamy.

                Płaty darni należy układać ściśle jeden przy drugim, a miejsca ich połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem.







                  Brzegi trawnika przycina się np. ostrym nożem, aby nadać mu odpowiedni kształt (np. zaokrąglony). Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa.




          Teraz trawnik jest już prawie gotowy . Aby trawa była zielona, konieczne jest jej ukorzenienie w glebie. Warto przycisnąć trawę wałem, aby korzenie znalazły się jak najbliżej gleby. Ważne jest również podlewanie świeżo rozwiniętego trawnika. Ułatwi to korzeniom wchłanianie składników odżywczych. Po ok. dwóch tygodniach świeży trawnik całkowicie się ukorzeni. Teraz wystarczy podlewać trawnik jedynie podczas suszy.
Pierwsze koszenie trawnika należy zrobić, gdy trawa ma ok. 10 cm długości. Skracamy trawę maksymalnie o jedną trzecią, aby zdrowo rosła.

źródło:
www.morago.pl
www.zielonyogrodek.pl

2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością taki trawnik jest bardzo efektowny, ale również pochłania bardzo dużo pracy aby go przygotować. Ja o swój trawnik staram się dbać najlepiej jak tylko potrafię. Już od jakiegoś czasu używam niezawodnych nawozów i akcesoriów z http://www.substral.pl/ aby mój trawnik przede wszystkim pielęgnować we właściwy sposób.

    OdpowiedzUsuń