Popularne posty

Szukaj na tym blogu

środa, 23 grudnia 2015

Żywa choinka w doniczce, co zrobić by cieszyła nas cały rok.

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonej choinki w domu. Jeżeli zdecydujemy się na żywe drzewko możemy wybrać cięte lub choinkę w doniczce. Cięte drzewko po okresie świąt trzeba wyrzucić     i dlatego coraz więcej osób decyduje się na drzewko w doniczce z nadzieją że po krótkiej wizycie w naszym domu, będzie można wysadzić je do ogrodu lub postawić na balkonie.


 Zacznijmy od gatunków drzewka, najbardziej popularny jest świerk pospolity, godny polecenia jest również świerk serbski, świerk kujący lub jodła kaukaska. Szukając oryginalnych rozwiązań możemy zwrócić uwagę na karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki. Zanim zdecydujemy się na zakup, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających igieł albo śladów żerowania szkodników lub innych uszkodzeń. Każdy przecież chce aby jego choinka była najpiękniejsza.


























Najważniejsza rzecz przy zakupie choinki, którą chcemy później wysadzić do ogrodu jest sprawdzenie bryły korzeniowej. Większość drzewek hodowana jest na plantacjach i dopiero przed samą sprzedażą wsadzana               w donice. Prowadzi to często do uszkodzenia bryły korzeniowej co praktycznie uniemożliwia jej przyjecie się na wiosnę w gruncie. Dlatego najlepiej aby nasza choinka rosła w donicy od początku, jest to najprostszy sposób uniknięcia uszkodzeń. Bryła korzeniowa nie może być przesuszona, a drzewko musi być w dobrej kondycji.



W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Przed wniesieniem ich do ciepłego pomieszczenia musimy stopniowo przyzwyczaić je do zmiany warunków wnosząc na 4-5 dni do pomieszczenia o pośredniej temperaturze między domem  a ogrodem. To samo trzeba będzie zrobić w drugą stronę wynosząc nasza choinkę po świętach. Musimy pamiętać że drzewko w domu lub mieszkaniu przerywa swój stan spoczynku i dlatego nie powinniśmy trzymać go dłużej niż 10 dni. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 stopni i musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jeżeli choinka zostanie   z nami dłużej lub była trzymana w cieple przed tym  jak ją kupiliśmy i pojawiły się na niej oznaki że przerwała swój sen zimowy na dobre (zielone pączki) przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy również o podlewaniu, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej. 




Wiosną gdy nie grożą nam już przymrozki możemy wysadzić nasze drzewko do gruntu, lub zostawić w donicy na tarasie lub balkonie. Pamiętajmy jednak że wszystkie drzewka w donicach wymagają regularnego podlewania i zasilania. Ciekawi jesteśmy jakie drzewko macie w swoim domu, a może udało Wam się posadzić takie Bożonarodzeniowe w swoim ogrodzie. Napiszcie w komentarzach, chętnie przeczytamy.


Źródło:
morago.pl
google.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz