Popularne posty

Szukaj na tym blogu

piątek, 27 listopada 2015

Idealne miejsce na odpoczynek i relaks czyli ogród zimowy.



Gdy na zewnątrz jest coraz zimniej, rośliny przestają już cieszyć swoim wyglądem, a wszystko pomału zaczyna przykrywać kołderka śniegu zaczynamy szukać sposobu aby cieszyć się sąsiedztwem roślin jak najdłużej. Rozwiązaniem które może w pełni spełnić nasze oczekiwania jest wybudowanie ogrodu zimowego. 


Naszą prace musimy rozpocząć od wyboru lokalizacji. Zdarza się że nie mamy wyboru i usytuowanie domu wymusza nam konkretne miejsce na naszą inwestycję. Jeżeli tak nie jest i możemy dowolnie wybrać ścianę domu przy której powstanie nasz projekt musimy pamiętać o kilku rzeczach:

- najlepsze miejsce to wschodnia lub zachodnia strona - umiarkowana ilość słońca sprawi że będziemy mogli urządzenia w nim zarówno porannej jadalni jak i popołudniowego salonu.

- usytuowanie ogrodu zimowego od południa zapewni nam tak dużą dawkę słońca, że będzie mogła w niej powstać prawdziwa oranżeria.

- powinniśmy unikać strony północnej gdyż zbyt mała ilość światła słonecznego i ciepła sprawi że miejsce to będzie stale zacienione i raczej chłodne.


Poza walorami użytkowymi ogród zimowy powinien jeszcze dobrze komponować się z bryłą domu, do tego przydatna będzie fachowa pomoc w projekcie i w realizacji. Trzeba pamiętać że profesjonalnie wykonany ogród zimowy zaoszczędzi nam późniejszych problemów pojawiających się w trakcie użytkowania.


Fundament

Ogród zimowy musi być oparty na solidnym fundamencie. W zależności od wybranej lokalizacji,można wykorzystać istniejącą płytę tarasową lub wykonać nowy fundament. Stosuje się dwa rodzaje fundamentów pod ogrody zimowe: 



 * ciągły – liniowy po obrysie budowli

 * stopy fundamentowe w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie, a między nimi podmurówkę np. z prefabrykatów.

Rozwiązania konstrukcyjne

Mając solidny fundament, można przystąpić do dalszych prac. Rozwiązania konstrukcyjne 
ogrodów zimowych bazują na profilach z PVC, aluminium i drewna klejonego. Nasza firma realizuje ogrody zimowe z profili aluminiowych. Wykonane z tego materiału profile są lekkie i wąskie, więc nie blokują dostępu światła, tak jak szersze profile z PVC. Do ich budowy używa się tzw. ciepłych profili, z wkładką termoizolacyjną. Mogą być lakierowane na dowolny kolor lub zabezpieczane powłokami galwanicznymi (anodowane). Są one odporne na korozję, sztywniejsze niż PVC i nie wymagają tak częstej konserwacji jak profile drewniane.


Przeszklenia w ogrodzie zimowym
Cechą wyróżniającą ogrody zimowe jest duża liczba 
przeszkleń, które wypełniają profile. Dlatego temu elementowi warto poświęcić nieco więcej czasu i wybrać materiały, które zapewnią:

- ciepłochronność – w konstrukcjach wykorzystujących typowe profile okienne osadza się przeważnie standardowe zestawy szybowe jednokomorowe, których współczynnik przenikalności cieplnej U wynosi ok. 1,1 W/(m².K); zastosowanie zestawu dwukomorowego (U od 0,6 do 0,8) znacznie poprawi komfort cieplny w ogrodzie, ale jest to rozwiązanie znacznie cięższe i droższe;

- bezpieczeństwo użytkowania – do szklenia tego typu obiektów wykorzystuje się wytrzymałe szkło zespolone, zbudowane z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym; na dachu, narażonym na uderzenia spadających konarów drzew czy kul gradowych, warto umieścić szkło laminowane, które – dzięki folii między taflami – nie rozsypie się przy stłuczeniu.

- ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym – wnętrze ogrodu zimowego bardzo szybko się przegrzewa, dlatego wskazany jest dobór szyb z powłoką refleksyjną, które odbijają promienie słoneczne lub szkło barwione w masie; ochronę przed przegrzewaniem zapewnią także markizy dachowe;

- komfort użytkowania – duża ilość przeszkleń oznacza godziny spędzone na ich myciu; sporym ułatwieniem będzie zastosowanie szkła samoczyszczącego, pokrytego od zewnątrz specjalną powłoką, na której rozkładają się skupiska zanieczyszczeń organicznych, a następnie są zmywane przez wodę deszczową.


Wymiana powietrza
Jest to bardzo ważna rzecz w ogrodach zimowych, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza i utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Jednym z rozwiązań jest wentylacja dachowa, czyli przesuwane w prowadnicach lub uchylane okna dachowe, które obsługuje się ręcznie za pomocą teleskopowego przedłużacza, lub automatycznie. W większości przypadków wymianę powietrza z powodzeniem zapewniają jednak nawiewniki.

Ogrzewanie ogrodu zimowego
Ogród zimowy można wyposażyć w ogrzewanie lub pozostawić to pomieszczenie nieogrzewane. Decyzja jest kwestią indywidualną. Jeśli zależy nam na niższych rachunkach za ogrzewanie i nie będziemy korzystać z ogrodu zimą (temperatura będzie tam wtedy niewiele wyższa niż na zewnątrz) wybierzmy drugi wariant. Lecz gdy planujemy korzystać z ogrodu zimowego cały rok, wyposażenie go w instalację grzewczą będzie niezbędne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejników kanałowych, które umieszcza się w specjalnych kanałach wykonanych w podłodze. Lokalizuje się je wzdłuż szklanych ścian, co zapobiega roszeniu się szyb oraz umożliwia ogrzanie chłodnego powietrza dostającego się do wnętrza przez nawiewniki.Zastosowanie grzejników ściennych bywa trudne – nie można ich instalować na szybach, trzeba więc znaleźć miejsce na murowanej przegrodzie lub zastosować grzejniki stojące na podłodze.

Wybudowanie takiego ogrodu to inwestycja która pozwoli nam powiększyć powierzchnię użytkową domu i poprawić jego parametry cieplne. A przede wszystkim da nam szansę cieszyć się bliskością naszych ukochanych roślin, odpocząć w przyjaznej atmosferze i czerpać radość z kontaktu z naturą. 
A Wy jak myślicie, warto wybudować ogród zimowy?

źródło:
morago.pl
zielonyogrodek.pl

piątek, 20 listopada 2015

Szybko i efektownie czyli trawnik z rolki.



             Najczęściej na wolnej przestrzeni w ogrodzie planujemy założyć trawnik, aby efekt był odpowiedni wymaga to dużego nakładu pracy i sporo czasu. Rozwiązaniem może okazać się tutaj trawnik z rolki, można zakładać go od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Miedzy innymi dlatego jest to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością.

            W tego typu realizacjach mamy duże doświadczenie,  jest to czynność która wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności. Nie zależnie od wielkości zakładanego trawnika zawsze musimy zacząć od podłoża, oczyszczenia go z kamieni, korzeni i wszelkich zanieczyszczeń, usuwamy też całą darń i chwasty wieloletnie. Następnie musimy zniwelować teren czyli przygotować go pod trawnik.







                  Kolejnym ważnym elementem jest przygotowanie ziemi. Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne – posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej warstwę żyznej gleby. 






               Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu i całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia, bo przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja pracy i doświadczenie, które posiadamy.

                Płaty darni należy układać ściśle jeden przy drugim, a miejsca ich połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem.







                  Brzegi trawnika przycina się np. ostrym nożem, aby nadać mu odpowiedni kształt (np. zaokrąglony). Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa.




          Teraz trawnik jest już prawie gotowy . Aby trawa była zielona, konieczne jest jej ukorzenienie w glebie. Warto przycisnąć trawę wałem, aby korzenie znalazły się jak najbliżej gleby. Ważne jest również podlewanie świeżo rozwiniętego trawnika. Ułatwi to korzeniom wchłanianie składników odżywczych. Po ok. dwóch tygodniach świeży trawnik całkowicie się ukorzeni. Teraz wystarczy podlewać trawnik jedynie podczas suszy.
Pierwsze koszenie trawnika należy zrobić, gdy trawa ma ok. 10 cm długości. Skracamy trawę maksymalnie o jedną trzecią, aby zdrowo rosła.

źródło:
www.morago.pl
www.zielonyogrodek.pl

piątek, 13 listopada 2015

Jak przygotować ogródek warzywny w swoim ogrodzie.


Warzywa ze swojego ogródka.


Chcemy Wam dzisiaj pokazać realizacje ogródka warzywnego, przypomniało nam to o tym, że 
ogród to nie tylko piękne kwiaty i krzewy cieszące oczy.  Warto wygospodarować w nim kącik na warzywniak, w którym uprawiać będziemy warzywa i zioła. Na domowe potrzeby wystarczą niewielkie grządki poszczególnych warzyw czy ziół. Ogródek warzywny może uprawiać każdy, nawet osoba bez specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Tak naprawdę wystarczą chęci i cierpliwość.


Ogród przed realizacją


Grządki z warzywami powinniśmy zaplanować w miejscu nasłonecznionym i odsłoniętym od strony północnej.Ogródek powinniśmy umieścić blisko ujęcia wody, bo rośliny trzeba podlewać codziennie wieczorem, więc noszenie jej w konewkach na długim dystansie może być męczące i czasochłonne, podobnie jak ciągnięcie węża z wodą przez cały ogród. W naszej realizacji powstała stylowa pompa.




Od czego zacząć? 
Gotowy warzywniak

 Jeśli ogródek wyznaczyliśmy na miejscu trawnika, trzeba zdjąć darń na tej powierzchni. Następnie ziemię trzeba przekopać – małe powierzchnie szpadlem na głębokość szpadla, większe glebogryzarką.
Jeśli ziemia, na której tworzymy ogórek jest ciężka i 
zbita, to warto dodać do niej kompostu albo torfu przed zasianiem roślin. Na ziemi luźniejszej warzywa będą rosły szybko, ale szybko też traci ona wodę, więc warto dodać do niej ziemi cięższej przy zakładaniu ogródka warzywnego.



Niewprawni ogrodnicy powinni zacząć uprawianie warzyw od mniej wymagających roślin. Na początek dobre będą:
  •      rzodkiewka. 
  •      koperek.
  •      rukola 
  •      sałata.
  •      ogórki. 
  •      dynia  
  •      zioła
  •      fasola szparagowa

Rośliny można zasiać z nasion lub kupić gotowe sadzonki u sprawdzonych dostawców. Na pewno zbieranie swoich własnych warzyw rosnących przed domem sprawi każdemu ogrodnikowi dużą przyjemność. Praca włożona w pielęgnacje i utrzymanie warzywniaka zwróci się w postaci zdrowych i ekologicznych warzyw i ziół.

żródło: www.morago.pl

wtorek, 3 listopada 2015

Jak wykonać dekoracyjną dynie na karnawałowe przyjęcie do naszego ogrodu i nie tylko?

Kochani, mamy jesień, w naszych ogrodach liście spadają z drzew, dni stają się krótsze a noce dłuższe, na zewnątrz robi się co raz zimniej a świat powoli przygotowuje się do nadejścia zimy.  Jesień to też Halloween, niezwykłe święto, które co raz częściej obchodzone jest w naszych domach. Czas halloweenowy ściśle wiąże się z wykonywaniem dekoracyjnych dyni, które posłużyć mogą jako wspaniała dekoracja zarówno naszych ogrodów jak i domów. Samo robienie takiej dyni okazuje się przyjemnym doświadczeniem oraz świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi czy naszymi pociechami.




Okazuje się ze wykonanie takiej właśnie dyni może być całkiem łatwe i przyjemne i wcale nie musi przysporzyć nam zbyt dużo trudności. Czego potrzebujemy do wykonania takiej dyni? Chyba tak na prawdę dużo wyobraźni.. Najpierw musimy wybrać ładną i świeżą dynię. Jej kształt przede wszystkim powinien się nam podobać. Jedni lubią płaskie i okrągłe, a inni wysokie i owalne. Na czubku dyni w miejscu gdzie jest łodyga należy narysować koło. Później jak już będziemy przystępować do cięcia naszej dyni, będzie nam po prostu łatwiej. Otwór naszej dyni powinien być na tyle duży abyśmy z łatwością mogli włożyć rękę.


Po narysowaniu lini, ostrym kuchennym nożem nacinamy głęboko w głąb dyni. Wyjmujemy odcięte koło za łodygę. Część ta będzie służyć do zamknięcia i otwierania naszej dyni dlatego nie zapominamy o oczyszczeniu czapki z nasion i miąższu. Posłuży nam do tego duża łyżka, którą wybieramy nasiona z dyni. Niewątpliwie jest to dość pracochłonne zajęcie. Należy dokładnie oczyścić środek dyni z miąższu.



Po dokładnym oczyszczeniu naszej dyni zostaje nam już tylko jej odpowiednia dekoracja. To jak będzie ona wyglądać wszystko zależy on naszej wyobraźni. Całkiem śmiało możemy użyć wszelkiego rodzaju szablonów, przyklejając je na dynie, potem tylko odpowiednio umiejętnie wykrawamy wzory z naszej dyni.


Kiedy uda się nam już wyciąć z naszej dyni wszystkie elementy, potrzebujemy już tylko świeczki którą umieścimy w środku naszej dyni. Efekty mogą być na prawdę zadziwiające. Tak wykonane dynie okazują się wspaniałą dekoracją do naszego ogrodu czy też domu na karnawałowe party.
Całkiem efektywnie wyglądać mogą również dynie, które nie będą przez nas wycinane. Wspaniały dekoracyjny efekt możemy uzyskać jeżeli po prostu obwiniemy je świecącymi lampkami.Tylko spójrzcie:


Kolejnym, bardzo fajnym pomysłem okazuje się naklejenie dekoracyjnych elementów. Jest to metoda bez wycinania wzorów w dyni, nie wiem tylko czy równie efektywna.. Oceńcie sami.



Dynia wspaniale posłuży nam również jako wazon na kwiaty..


Zachęcamy Was gorąco do przesyłania wszelakich zdjęć przedstawiające Wasze pomysły na dekoracje naszych ogrodów. Czekamy:-)

Zródło:
www.morago.pl