Gdy na zewnątrz jest coraz zimniej, rośliny przestają już cieszyć swoim wyglądem, a wszystko pomału zaczyna przykrywać kołderka śniegu zaczynamy szukać sposobu aby cieszyć się sąsiedztwem roślin jak najdłużej. Rozwiązaniem które może w pełni spełnić nasze oczekiwania jest wybudowanie ogrodu zimowego.
Naszą prace musimy rozpocząć od wyboru lokalizacji. Zdarza się że nie mamy wyboru i usytuowanie domu wymusza nam konkretne miejsce na naszą inwestycję. Jeżeli tak nie jest i możemy dowolnie wybrać ścianę domu przy której powstanie nasz projekt musimy pamiętać o kilku rzeczach:
- najlepsze miejsce to wschodnia lub zachodnia strona - umiarkowana ilość słońca sprawi że będziemy mogli urządzenia w nim zarówno porannej jadalni jak i popołudniowego salonu.
- usytuowanie ogrodu zimowego od południa zapewni nam tak dużą dawkę słońca, że będzie mogła w niej powstać prawdziwa oranżeria.
- powinniśmy unikać strony północnej gdyż zbyt mała ilość światła słonecznego i ciepła sprawi że miejsce to będzie stale zacienione i raczej chłodne.
Poza walorami użytkowymi ogród zimowy powinien jeszcze dobrze komponować się z bryłą domu, do tego przydatna będzie fachowa pomoc w projekcie i w realizacji. Trzeba pamiętać że profesjonalnie wykonany ogród zimowy zaoszczędzi nam późniejszych problemów pojawiających się w trakcie użytkowania.
Fundament
Ogród zimowy musi być oparty na solidnym fundamencie. W zależności od wybranej lokalizacji,można wykorzystać istniejącą płytę tarasową lub wykonać nowy fundament. Stosuje się dwa rodzaje fundamentów pod ogrody zimowe:
* ciągły – liniowy po obrysie budowli
* stopy fundamentowe w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie, a między nimi podmurówkę np. z prefabrykatów.
* stopy fundamentowe w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie, a między nimi podmurówkę np. z prefabrykatów.
Rozwiązania konstrukcyjne
Mając solidny fundament, można przystąpić do dalszych prac. Rozwiązania konstrukcyjne ogrodów zimowych bazują na profilach z PVC, aluminium i drewna klejonego. Nasza firma realizuje ogrody zimowe z profili aluminiowych. Wykonane z tego materiału profile są lekkie i wąskie, więc nie blokują dostępu światła, tak jak szersze profile z PVC. Do ich budowy używa się tzw. ciepłych profili, z wkładką termoizolacyjną. Mogą być lakierowane na dowolny kolor lub zabezpieczane powłokami galwanicznymi (anodowane). Są one odporne na korozję, sztywniejsze niż PVC i nie wymagają tak częstej konserwacji jak profile drewniane.
Przeszklenia w ogrodzie zimowym
Cechą wyróżniającą ogrody zimowe jest duża liczba
przeszkleń, które wypełniają profile. Dlatego temu elementowi warto poświęcić nieco więcej czasu i wybrać materiały, które zapewnią:
- ciepłochronność – w konstrukcjach wykorzystujących typowe profile okienne osadza się przeważnie standardowe zestawy szybowe jednokomorowe, których współczynnik przenikalności cieplnej U wynosi ok. 1,1 W/(m².K); zastosowanie zestawu dwukomorowego (U od 0,6 do 0,8) znacznie poprawi komfort cieplny w ogrodzie, ale jest to rozwiązanie znacznie cięższe i droższe;
- bezpieczeństwo użytkowania – do szklenia tego typu obiektów wykorzystuje się wytrzymałe szkło zespolone, zbudowane z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym; na dachu, narażonym na uderzenia spadających konarów drzew czy kul gradowych, warto umieścić szkło laminowane, które – dzięki folii między taflami – nie rozsypie się przy stłuczeniu.
- ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym – wnętrze ogrodu zimowego bardzo szybko się przegrzewa, dlatego wskazany jest dobór szyb z powłoką refleksyjną, które odbijają promienie słoneczne lub szkło barwione w masie; ochronę przed przegrzewaniem zapewnią także markizy dachowe;
- komfort użytkowania – duża ilość przeszkleń oznacza godziny spędzone na ich myciu; sporym ułatwieniem będzie zastosowanie szkła samoczyszczącego, pokrytego od zewnątrz specjalną powłoką, na której rozkładają się skupiska zanieczyszczeń organicznych, a następnie są zmywane przez wodę deszczową.
Wymiana powietrza
Jest to bardzo ważna rzecz w ogrodach zimowych, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza i utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Jednym z rozwiązań jest wentylacja dachowa, czyli przesuwane w prowadnicach lub uchylane okna dachowe, które obsługuje się ręcznie za pomocą teleskopowego przedłużacza, lub automatycznie. W większości przypadków wymianę powietrza z powodzeniem zapewniają jednak nawiewniki.
Jest to bardzo ważna rzecz w ogrodach zimowych, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza i utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Jednym z rozwiązań jest wentylacja dachowa, czyli przesuwane w prowadnicach lub uchylane okna dachowe, które obsługuje się ręcznie za pomocą teleskopowego przedłużacza, lub automatycznie. W większości przypadków wymianę powietrza z powodzeniem zapewniają jednak nawiewniki.
Ogrzewanie ogrodu zimowego
Ogród zimowy można wyposażyć w ogrzewanie lub pozostawić to pomieszczenie nieogrzewane. Decyzja jest kwestią indywidualną. Jeśli zależy nam na niższych rachunkach za ogrzewanie i nie będziemy korzystać z ogrodu zimą (temperatura będzie tam wtedy niewiele wyższa niż na zewnątrz) wybierzmy drugi wariant. Lecz gdy planujemy korzystać z ogrodu zimowego cały rok, wyposażenie go w instalację grzewczą będzie niezbędne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejników kanałowych, które umieszcza się w specjalnych kanałach wykonanych w podłodze. Lokalizuje się je wzdłuż szklanych ścian, co zapobiega roszeniu się szyb oraz umożliwia ogrzanie chłodnego powietrza dostającego się do wnętrza przez nawiewniki.Zastosowanie grzejników ściennych bywa trudne – nie można ich instalować na szybach, trzeba więc znaleźć miejsce na murowanej przegrodzie lub zastosować grzejniki stojące na podłodze.
Wybudowanie takiego ogrodu to inwestycja która pozwoli nam powiększyć powierzchnię użytkową domu i poprawić jego parametry cieplne. A przede wszystkim da nam szansę cieszyć się bliskością naszych ukochanych roślin, odpocząć w przyjaznej atmosferze i czerpać radość z kontaktu z naturą.
A Wy jak myślicie, warto wybudować ogród zimowy?
źródło:
morago.pl
zielonyogrodek.pl
źródło:
morago.pl
zielonyogrodek.pl