Popularne posty

Szukaj na tym blogu

czwartek, 31 grudnia 2015

Projektowanie ogrodu

Sezon zimowy to najlepszy czas na zaplanowanie ogrodu lub przemyślenie czy nasz obecny potrzebuje zmian. Dokładny plan pozwoli nam z pierwszymi wiosennymi miesiącami rozpocząć prace i uniknąć niepotrzebnych pomyłek, które później trzeba poprawiać.



Jeżeli mamy już ogród, musimy zastanowić się co i gdzie chcielibyśmy zmienić. Czy potrzebne będzie założenie trawnika na nowo, może przyda się miejsce na grilla na które tak długo czekamy, a może grządki warzywne należy powiększyć bo zeszłoroczne okazały się za małe. Możliwości jest wiele, najważniejsze aby dokładnie zastanowić się co należy zmienić i przeanalizować pomysły z wszystkimi domownikami, tak aby każdy był zadowolony.




Trochę inaczej sprawa przedstawia się gdy cały ogród zakładamy od podstaw. Bardzo ważny jest wtedy dokładny projekt, który będzie nam określał ogólną koncepcję ogrodu i również szczegóły dotyczące rodzaju nawierzchni, odwodnienia, podlewania czy oświetlenia. Dokładne zaplanowanie tych elementów pozwoli nam uniknąć błędów które często po wykonaniu pewnych prac mogą być bardzo trudne do naprawienia.



Pomóc nam może tutaj profesjonalna firma, która przygotuje dla nas sam projekt lub projekt wraz z wykonaniem całości lub części inwestycji. Biorąc pod uwagę całkowite koszty założenia ogrodu pomoc profesjonalnej firmy nie jest wcale droga, a może pozwolić nam na unikniecie wielu błędów i wynikających z nich problemów. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób które chcą się cieszyć pięknym ogrodem, a po prostu nie mają czasu na jego samodzielne zaprojektowanie i wykonanie.




Niezależnie od tego który sposób osiągnięcia swojego celu jakim jest piękny i funkcjonalny ogród wybierzemy, musimy pamiętać aby na etapie projektu odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
- kto będzie korzystał  z ogrodu (dzieci, dorośli, zwierzęta) każde z nich potrzebuje w ogrodzie czegoś innego.
- ile miejsc parkingowych potrzebujemy na naszej posesji, (miejsce na samochód ograniczy nam wielość samego ogrodu, ale jest konieczne dla naszej wygody)
- czy chcemy mieś dodatkowe miejsca wypoczynkowe, grill, altana, zadaszony taras, ławeczka w zacienionym zakątku i ile miejsca ma zajmować.
- ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, dobranie odpowiednich roślin spowoduje że nawet mając niewiele czasu będziemy mogli cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem.
- czy mamy jakieś miejsca w ogrodzie które koniecznie chcemy zasłonić lub wyeksponować, na jednym konkretnym punkcie można oprzeć całą kompozycję i pięknie ją rozwinąć.




Posiadanie ogrodu na każdym etapie to wspaniała przygoda, okupiona ciężką i najczęściej długotrwałą pracą.  Nagrodą za wysiłek dla każdego z nas są chwile wytchnienia i odpoczynku wśród zieleni, kwiatów i pięknej architektury.










środa, 23 grudnia 2015

Żywa choinka w doniczce, co zrobić by cieszyła nas cały rok.

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonej choinki w domu. Jeżeli zdecydujemy się na żywe drzewko możemy wybrać cięte lub choinkę w doniczce. Cięte drzewko po okresie świąt trzeba wyrzucić     i dlatego coraz więcej osób decyduje się na drzewko w doniczce z nadzieją że po krótkiej wizycie w naszym domu, będzie można wysadzić je do ogrodu lub postawić na balkonie.


 Zacznijmy od gatunków drzewka, najbardziej popularny jest świerk pospolity, godny polecenia jest również świerk serbski, świerk kujący lub jodła kaukaska. Szukając oryginalnych rozwiązań możemy zwrócić uwagę na karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki. Zanim zdecydujemy się na zakup, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających igieł albo śladów żerowania szkodników lub innych uszkodzeń. Każdy przecież chce aby jego choinka była najpiękniejsza.


























Najważniejsza rzecz przy zakupie choinki, którą chcemy później wysadzić do ogrodu jest sprawdzenie bryły korzeniowej. Większość drzewek hodowana jest na plantacjach i dopiero przed samą sprzedażą wsadzana               w donice. Prowadzi to często do uszkodzenia bryły korzeniowej co praktycznie uniemożliwia jej przyjecie się na wiosnę w gruncie. Dlatego najlepiej aby nasza choinka rosła w donicy od początku, jest to najprostszy sposób uniknięcia uszkodzeń. Bryła korzeniowa nie może być przesuszona, a drzewko musi być w dobrej kondycji.



W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Przed wniesieniem ich do ciepłego pomieszczenia musimy stopniowo przyzwyczaić je do zmiany warunków wnosząc na 4-5 dni do pomieszczenia o pośredniej temperaturze między domem  a ogrodem. To samo trzeba będzie zrobić w drugą stronę wynosząc nasza choinkę po świętach. Musimy pamiętać że drzewko w domu lub mieszkaniu przerywa swój stan spoczynku i dlatego nie powinniśmy trzymać go dłużej niż 10 dni. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 stopni i musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jeżeli choinka zostanie   z nami dłużej lub była trzymana w cieple przed tym  jak ją kupiliśmy i pojawiły się na niej oznaki że przerwała swój sen zimowy na dobre (zielone pączki) przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy również o podlewaniu, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej. 




Wiosną gdy nie grożą nam już przymrozki możemy wysadzić nasze drzewko do gruntu, lub zostawić w donicy na tarasie lub balkonie. Pamiętajmy jednak że wszystkie drzewka w donicach wymagają regularnego podlewania i zasilania. Ciekawi jesteśmy jakie drzewko macie w swoim domu, a może udało Wam się posadzić takie Bożonarodzeniowe w swoim ogrodzie. Napiszcie w komentarzach, chętnie przeczytamy.


Źródło:
morago.pl
google.pl

piątek, 18 grudnia 2015

Ogród piękny zimą, jakie rośliny ozdobią nasz ogród gdy za oknem śnieg.

Projektując ogród wielu z nas zastanawia się jak będzie on wyglądał w pełni sezonu, wiosną, latem lub jesienią. Często zapominamy że zima to 1/4 roku, dlatego planując rośliny jakie zasadzimy w naszym ogrodzie warto przypomnieć sobie kilka takich które swoje piękno odkrywają właśnie w tym czasie.




Ostrokrzew występuje w ponad 300 odmianach, są śród nich również odmiany zimozielone, na przykład ostrokrzew kolczasty ma skórzaste, błyszczące, ostro zakończone, ciemnozielone liście oraz jaskrawoczerwone owoce.Roślina bardzo dobrze znosi częste przycinanie, preferuje gleby dość wilgotne i niezbyt ciężkie. Dobrze rośnie także na glebach wapiennych. Nie szkodzą mu miejskie zanieczyszczenia i suchość powietrza, szczególnie odczuwalna w lecie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych, ale także zacienionych. Ze względu na niedużą mrozoodporność, należy go sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Jego ozdobne gałązki często używane są do bożonarodzeniowych dekoracji.



Ciemiernik biały, są to rośliny piękne, łatwe w uprawie, a co najciekawsze - kwitną w zimie, białymi kwiatami z lekko zaróżowionymi brzegami, które w miarę przekwitania zielenieją. W Europie Zachodniej gdzie klimat jest łagodniejszy, zakwita on w grudniu, dlatego Anglicy, Francuzi i Niemcy nazywają go różą Bożego Narodzenia. Rośliny preferują stanowiska półcieniste. Ciemiernik biały jest rośliną wytrzymałą i mało wymagająca. Rośnie stosunkowo wolno i nie lubi przesadzania z uwagi na bardzo głęboki system korzeniowy dlatego stanowisko pod uprawę należy wybierać z rozmysłem by potem nie przesadzać. Dzięki temu rośliny z roku na rok będą silniejsze i bujniej będą kwitnąć.



Berberys koreański  jesienią i zimą ozdobą tej rośliny są czerwone owoce, gdy opadną, pędy berberysa pięknie prezentują się na białym tle. Wiosną berberys obsypuje się żółtymi, zwisającymi gronami kwiatowymi o intensywnym zapachu. Jest to krzew mało wymagający pod względem glebowym i klimatycznym. Świetnie znosi słabe, ubogie podłoże oraz wysokie zanieczyszczenie powietrza, dlatego często wykorzystuje się go do tworzenia zieleni miejskiej albo zasadza się go w ogrodach osiedlowych.



Ognik szkarłatny 'Red Column' to półzimozielony krzew wyrastający do 2 m wysokości. Najbardziej efektownie wygląda, gdy miejsce białych drobnych kwiatów zajmują owoce, które przypominają owoce jarząbu, czyli popularnej jarzębiny, są jednak od nich nieco drobniejsze. Dojrzewają we wrześniu i pokrywają krzew tak obficie, że z daleka przyciąga wzrok jego piękna płomienna barwa (stąd nazwa rośliny – ognik). Jest dość łatwy w uprawie. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu, jednak na stanowiskach słonecznych lepiej się rozrasta i obficiej owocuje. Lubi miejsca ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Preferuje gleby żyzne, gliniaste lub piaszczysto-gliniaste, zasobne w próchnicę. Nie jest wymagający jeśli chodzi o wodę – wykazuje znaczną wytrzymałość na suszę.



Irga to krzew nie tylko łatwy w uprawie, ale jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Zachwycające są również owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowy albo pomarańczowy. Irga jest także różnorodna pod względem kształtu. W zależności od naszych upodobań i możliwości ogrodu możemy wybrać krzew o pędach płożących się po ziemi albo o wysokim, rozrastającym się pokroju. Igra będzie świetnie wyglądała i w pełni lata, i zimową porą, kiedy nasz ogród jest okryty białą pierzynką.



Trzemielina oskrzydlona oprócz efektownych owoców może pochwalić się pięknymi liśćmi, krzewy trzmieliny oskrzydlonej są znane z niezwykle intensywnego, jesiennego ich wybarwienia. Wyrazista, szkarłatna barwa jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w jesiennej palecie kolorów. Stąd nie bez powodu amerykanie nazwali krzew trzmieliny burning busch – płonącym krzewem, gdyż z oddali faktycznie sprawia takie wrażenie. Gdy liście zetnie przymrozek i w końcu opadną, na gałązkach ciągle jeszcze pozostają barwne ozdobne owoce.



Dereń biały, jego podstawowym walorem ozdobnym są czerwone pędy - szczególnie widoczne w okresie zimowym, gdy dereń zrzuci liście. One również są ozdobą derenia białego - jajowate, ciemnozielone, przebarwiające się jesienią na karminowo. Dereń biały preferuje gleby wilgotne a nawet podmokłe, jednak nie jest wytrzymały na okresowe susze. Dobrze znosi ocienienie, jednak pełnym słońcu szerzej się rozrasta, a jego pędy mają intensywniejszy kolor. Toleruje cięcie i jest w pełni mrozoodporny.


Źródło:
morago.pl
google.pl

piątek, 11 grudnia 2015

Świąteczne dekorowanie ogrodu czyli jak przenieść bożonarodzeniowy nastrój na zewnątrz.

Zwyczaj ozdabiania naszych ogrodów przed Bożym Narodzeniem staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Pragniemy otaczać się pięknymi rzeczami i odczuwać nastrój świąt nie tylko we wnętrzach naszych domów. Trzeba przyznać że zimowy spacer przez oświetlone i ozdobione uliczki jest bardzo przyjemny.



Pomysłów na świąteczne ozdoby jest bardzo dużo, a możliwości praktycznie nieograniczone.
Drzwi wejściowe można przyozdobić anglosaskim zwyczajem wieńcem bożonarodzeniowym, informuje on naszych gości że chętnie przyjmiemy ich do swojego domu. Rosnące w ogrodzie choinki i iglaki aż proszą się o bombki, kokardki i lampki.



Girlandy światełek można powiesić przy brzegu dachu, lub zaznaczyć nimi obrys okien, drzwi lub bramy garażu. Sprawdzają się tutaj również węże świetlne w których po zastosowaniu sterownika można tworzyć efekty świetlne, takie jak falowanie, migotanie i przygasanie. Nadaje to kompozycji dynamiczności.



W sklepach dostępne są łańcuchy z diodami LED, kurtyny świetlne do rozwieszania na elewacji, a także nitki świetlne (z szerokokątnymi diodami LED, których światło zlewa się w jedną ciągłą smugę). Służą one do oplatania gałęzi drzew i dekorowania elewacji oraz okien. Można kupić świecące gwiazdy, choinki i inne ozdoby w świąteczne motywy.



Lampki i wszystkie ozdoby zasilane prądem, którymi zamierzamy udekorować nasz ogród powinny mieć oznaczenie informujące nas że można z nich korzystać na zewnątrz. Używanie oświetlenia nie przystosowanego do warunków poza domem może skończyć się zwarciem lub porażeniem. Pamiętamy również o tym, by stawiać na oświetlenie energooszczędne, które jest droższe, ale za to nie grożą nam przy nim kolosalne rachunki za energię elektryczną.



Jeżeli nie chcemy tylko oświetlać naszego ogrodu, jako ozdoby mogą również posłużyć nam plastikowe bombki, zielone girlandy lub kule świerkowe wykonane w podobny sposób jak sztuczne choinki, czerwone lub złote kokardy z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Niektóre osoby upiększają również swoje posesje gotowymi świecącymi figurkami w modzie są duże mikołaje lub bałwanki umieszczane w ogródkach.



Warto podkreślić to, że dekoracje zewnętrze podczas Świąt Bożego Narodzenia muszą być dobrze przemyślane. Z pewnością, nie może być ich zbyt dużo i bezwzględnie muszą ze sobą się komponować kolorystycznie i stylistycznie. Bardzo łatwo otrzeć się tutaj o kicz, a nadmiar nigdzie nie jest wskazany.

Źródło:
morago.pl
google

piątek, 4 grudnia 2015

Gabiony czyli ogrodzenia, murki, mała architektura lub donice z kamienia i siatki.

Ogrodzenie z gabionów i drewnianych słupów 



Gabion czyli stalowy kosz z siatki wypełniony kruszywem. Do niedawna technologia ta wykorzystywana była głównie przy wzmacnianiu brzegów rzek lub budowie murów oporowych. Jednak prostota tej metody, jej wytrzymałość i cechy użytkowe sprawiły że staje się coraz bardziej popularna i coraz częściej pojawia się w naszych domowych ogrodach.



Fantazyjna donica z gabionu






Z gabionów może powstać: ogrodzenie lub jego część, murki oporowe i ścianki wydzielające w naszym ogrodzie poszczególne strefy, meble ogrodowe lub elementy ozdobne, np. donice. Efekt końcowy wykorzystania gabionów w ogrodzie praktycznie zależy tylko od wyobraźni inwestora lub projektanta. Kosze można dowolnie komponować, dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach, możliwe jest również wykonanie konkretnego koszta na indywidualne zamówienie.
Przetopiona stłuczka szklana i kamień









O charakterze gabionu decyduje jego wypełnienie, może to być zwykły kamień otoczak, kliniec, lub kostka granitowa, inne materiały również się sprawdzają. Ciekawym rozwiązaniem jest potłuczona dachówka, gruz lub równo pocięte pniaki. Piękny efekt  daje wypełnienie gabionu przetopionymi kawałkami stłuczki szklanej, przepuszcza ona światło i nadaje gabionowi lekkości. Ważne aby zawartość kosza pasowała do otoczenia i stanowiła z nim spójną całość.
Ogrodzenie z gabionu










Kamień i szkło
Etapy montażu wszystkich konstrukcji gabionowych są podobne. Najpierw przygotowujemy podłoże i ustawia na nim zmontowany gabion. Następnie wypełniamy go wybranym kruszywem  i zamykamy kosz. Więcej pracy czeka nas podczas montażu koszy ogrodzeniowych, bo każdą ze ścian trzeba połączyć specjalnymi łącznikami na śruby lub nity. W zależności od rozmiarów ogrodzenia może być konieczne wykonanie ław fundamentowych lub wzmacniających słupów wewnątrz kosza.

Gabion w rogu ogrodu



Wypełnienie kosza może polegać na wsypaniu do niego jednolitego wypełniacza lub ułożeniu wzoru, sypiąc różnokolorowe kruszywo lub układając kamienne kostki jak piksele otrzymując w ten sposób zaplanowany schemat. Gabiony jako konstrukcja są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają szczególnego konserwowania, a do czyszczenia ich wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa.




Jeszce jedną ważną cechą jest ich dzwiękoszczelność co powoduje że idealnie nadają się na odgrodzenie od ruchliwej ulicy. Również stosunkowo krótki czas wykonywanych robót w porównaniu do innych technologii sprawia iż coraz więcej klientów decyduje się na zaangażowanie takiej firmy jak nasza do wykonania swojego projektu z gabionów.







źródło:
morago.pl

piątek, 27 listopada 2015

Idealne miejsce na odpoczynek i relaks czyli ogród zimowy.



Gdy na zewnątrz jest coraz zimniej, rośliny przestają już cieszyć swoim wyglądem, a wszystko pomału zaczyna przykrywać kołderka śniegu zaczynamy szukać sposobu aby cieszyć się sąsiedztwem roślin jak najdłużej. Rozwiązaniem które może w pełni spełnić nasze oczekiwania jest wybudowanie ogrodu zimowego. 


Naszą prace musimy rozpocząć od wyboru lokalizacji. Zdarza się że nie mamy wyboru i usytuowanie domu wymusza nam konkretne miejsce na naszą inwestycję. Jeżeli tak nie jest i możemy dowolnie wybrać ścianę domu przy której powstanie nasz projekt musimy pamiętać o kilku rzeczach:

- najlepsze miejsce to wschodnia lub zachodnia strona - umiarkowana ilość słońca sprawi że będziemy mogli urządzenia w nim zarówno porannej jadalni jak i popołudniowego salonu.

- usytuowanie ogrodu zimowego od południa zapewni nam tak dużą dawkę słońca, że będzie mogła w niej powstać prawdziwa oranżeria.

- powinniśmy unikać strony północnej gdyż zbyt mała ilość światła słonecznego i ciepła sprawi że miejsce to będzie stale zacienione i raczej chłodne.


Poza walorami użytkowymi ogród zimowy powinien jeszcze dobrze komponować się z bryłą domu, do tego przydatna będzie fachowa pomoc w projekcie i w realizacji. Trzeba pamiętać że profesjonalnie wykonany ogród zimowy zaoszczędzi nam późniejszych problemów pojawiających się w trakcie użytkowania.


Fundament

Ogród zimowy musi być oparty na solidnym fundamencie. W zależności od wybranej lokalizacji,można wykorzystać istniejącą płytę tarasową lub wykonać nowy fundament. Stosuje się dwa rodzaje fundamentów pod ogrody zimowe: 



 * ciągły – liniowy po obrysie budowli

 * stopy fundamentowe w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie, a między nimi podmurówkę np. z prefabrykatów.

Rozwiązania konstrukcyjne

Mając solidny fundament, można przystąpić do dalszych prac. Rozwiązania konstrukcyjne 
ogrodów zimowych bazują na profilach z PVC, aluminium i drewna klejonego. Nasza firma realizuje ogrody zimowe z profili aluminiowych. Wykonane z tego materiału profile są lekkie i wąskie, więc nie blokują dostępu światła, tak jak szersze profile z PVC. Do ich budowy używa się tzw. ciepłych profili, z wkładką termoizolacyjną. Mogą być lakierowane na dowolny kolor lub zabezpieczane powłokami galwanicznymi (anodowane). Są one odporne na korozję, sztywniejsze niż PVC i nie wymagają tak częstej konserwacji jak profile drewniane.


Przeszklenia w ogrodzie zimowym
Cechą wyróżniającą ogrody zimowe jest duża liczba 
przeszkleń, które wypełniają profile. Dlatego temu elementowi warto poświęcić nieco więcej czasu i wybrać materiały, które zapewnią:

- ciepłochronność – w konstrukcjach wykorzystujących typowe profile okienne osadza się przeważnie standardowe zestawy szybowe jednokomorowe, których współczynnik przenikalności cieplnej U wynosi ok. 1,1 W/(m².K); zastosowanie zestawu dwukomorowego (U od 0,6 do 0,8) znacznie poprawi komfort cieplny w ogrodzie, ale jest to rozwiązanie znacznie cięższe i droższe;

- bezpieczeństwo użytkowania – do szklenia tego typu obiektów wykorzystuje się wytrzymałe szkło zespolone, zbudowane z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym; na dachu, narażonym na uderzenia spadających konarów drzew czy kul gradowych, warto umieścić szkło laminowane, które – dzięki folii między taflami – nie rozsypie się przy stłuczeniu.

- ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym – wnętrze ogrodu zimowego bardzo szybko się przegrzewa, dlatego wskazany jest dobór szyb z powłoką refleksyjną, które odbijają promienie słoneczne lub szkło barwione w masie; ochronę przed przegrzewaniem zapewnią także markizy dachowe;

- komfort użytkowania – duża ilość przeszkleń oznacza godziny spędzone na ich myciu; sporym ułatwieniem będzie zastosowanie szkła samoczyszczącego, pokrytego od zewnątrz specjalną powłoką, na której rozkładają się skupiska zanieczyszczeń organicznych, a następnie są zmywane przez wodę deszczową.


Wymiana powietrza
Jest to bardzo ważna rzecz w ogrodach zimowych, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza i utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Jednym z rozwiązań jest wentylacja dachowa, czyli przesuwane w prowadnicach lub uchylane okna dachowe, które obsługuje się ręcznie za pomocą teleskopowego przedłużacza, lub automatycznie. W większości przypadków wymianę powietrza z powodzeniem zapewniają jednak nawiewniki.

Ogrzewanie ogrodu zimowego
Ogród zimowy można wyposażyć w ogrzewanie lub pozostawić to pomieszczenie nieogrzewane. Decyzja jest kwestią indywidualną. Jeśli zależy nam na niższych rachunkach za ogrzewanie i nie będziemy korzystać z ogrodu zimą (temperatura będzie tam wtedy niewiele wyższa niż na zewnątrz) wybierzmy drugi wariant. Lecz gdy planujemy korzystać z ogrodu zimowego cały rok, wyposażenie go w instalację grzewczą będzie niezbędne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejników kanałowych, które umieszcza się w specjalnych kanałach wykonanych w podłodze. Lokalizuje się je wzdłuż szklanych ścian, co zapobiega roszeniu się szyb oraz umożliwia ogrzanie chłodnego powietrza dostającego się do wnętrza przez nawiewniki.Zastosowanie grzejników ściennych bywa trudne – nie można ich instalować na szybach, trzeba więc znaleźć miejsce na murowanej przegrodzie lub zastosować grzejniki stojące na podłodze.

Wybudowanie takiego ogrodu to inwestycja która pozwoli nam powiększyć powierzchnię użytkową domu i poprawić jego parametry cieplne. A przede wszystkim da nam szansę cieszyć się bliskością naszych ukochanych roślin, odpocząć w przyjaznej atmosferze i czerpać radość z kontaktu z naturą. 
A Wy jak myślicie, warto wybudować ogród zimowy?

źródło:
morago.pl
zielonyogrodek.pl

piątek, 20 listopada 2015

Szybko i efektownie czyli trawnik z rolki.



             Najczęściej na wolnej przestrzeni w ogrodzie planujemy założyć trawnik, aby efekt był odpowiedni wymaga to dużego nakładu pracy i sporo czasu. Rozwiązaniem może okazać się tutaj trawnik z rolki, można zakładać go od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Miedzy innymi dlatego jest to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością.

            W tego typu realizacjach mamy duże doświadczenie,  jest to czynność która wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności. Nie zależnie od wielkości zakładanego trawnika zawsze musimy zacząć od podłoża, oczyszczenia go z kamieni, korzeni i wszelkich zanieczyszczeń, usuwamy też całą darń i chwasty wieloletnie. Następnie musimy zniwelować teren czyli przygotować go pod trawnik.







                  Kolejnym ważnym elementem jest przygotowanie ziemi. Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne – posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej warstwę żyznej gleby. 






               Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu i całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia, bo przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja pracy i doświadczenie, które posiadamy.

                Płaty darni należy układać ściśle jeden przy drugim, a miejsca ich połączeń w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem.







                  Brzegi trawnika przycina się np. ostrym nożem, aby nadać mu odpowiedni kształt (np. zaokrąglony). Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa.




          Teraz trawnik jest już prawie gotowy . Aby trawa była zielona, konieczne jest jej ukorzenienie w glebie. Warto przycisnąć trawę wałem, aby korzenie znalazły się jak najbliżej gleby. Ważne jest również podlewanie świeżo rozwiniętego trawnika. Ułatwi to korzeniom wchłanianie składników odżywczych. Po ok. dwóch tygodniach świeży trawnik całkowicie się ukorzeni. Teraz wystarczy podlewać trawnik jedynie podczas suszy.
Pierwsze koszenie trawnika należy zrobić, gdy trawa ma ok. 10 cm długości. Skracamy trawę maksymalnie o jedną trzecią, aby zdrowo rosła.

źródło:
www.morago.pl
www.zielonyogrodek.pl

piątek, 13 listopada 2015

Jak przygotować ogródek warzywny w swoim ogrodzie.


Warzywa ze swojego ogródka.


Chcemy Wam dzisiaj pokazać realizacje ogródka warzywnego, przypomniało nam to o tym, że 
ogród to nie tylko piękne kwiaty i krzewy cieszące oczy.  Warto wygospodarować w nim kącik na warzywniak, w którym uprawiać będziemy warzywa i zioła. Na domowe potrzeby wystarczą niewielkie grządki poszczególnych warzyw czy ziół. Ogródek warzywny może uprawiać każdy, nawet osoba bez specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Tak naprawdę wystarczą chęci i cierpliwość.


Ogród przed realizacją


Grządki z warzywami powinniśmy zaplanować w miejscu nasłonecznionym i odsłoniętym od strony północnej.Ogródek powinniśmy umieścić blisko ujęcia wody, bo rośliny trzeba podlewać codziennie wieczorem, więc noszenie jej w konewkach na długim dystansie może być męczące i czasochłonne, podobnie jak ciągnięcie węża z wodą przez cały ogród. W naszej realizacji powstała stylowa pompa.




Od czego zacząć? 
Gotowy warzywniak

 Jeśli ogródek wyznaczyliśmy na miejscu trawnika, trzeba zdjąć darń na tej powierzchni. Następnie ziemię trzeba przekopać – małe powierzchnie szpadlem na głębokość szpadla, większe glebogryzarką.
Jeśli ziemia, na której tworzymy ogórek jest ciężka i 
zbita, to warto dodać do niej kompostu albo torfu przed zasianiem roślin. Na ziemi luźniejszej warzywa będą rosły szybko, ale szybko też traci ona wodę, więc warto dodać do niej ziemi cięższej przy zakładaniu ogródka warzywnego.



Niewprawni ogrodnicy powinni zacząć uprawianie warzyw od mniej wymagających roślin. Na początek dobre będą:
  •      rzodkiewka. 
  •      koperek.
  •      rukola 
  •      sałata.
  •      ogórki. 
  •      dynia  
  •      zioła
  •      fasola szparagowa

Rośliny można zasiać z nasion lub kupić gotowe sadzonki u sprawdzonych dostawców. Na pewno zbieranie swoich własnych warzyw rosnących przed domem sprawi każdemu ogrodnikowi dużą przyjemność. Praca włożona w pielęgnacje i utrzymanie warzywniaka zwróci się w postaci zdrowych i ekologicznych warzyw i ziół.

żródło: www.morago.pl

wtorek, 3 listopada 2015

Jak wykonać dekoracyjną dynie na karnawałowe przyjęcie do naszego ogrodu i nie tylko?

Kochani, mamy jesień, w naszych ogrodach liście spadają z drzew, dni stają się krótsze a noce dłuższe, na zewnątrz robi się co raz zimniej a świat powoli przygotowuje się do nadejścia zimy.  Jesień to też Halloween, niezwykłe święto, które co raz częściej obchodzone jest w naszych domach. Czas halloweenowy ściśle wiąże się z wykonywaniem dekoracyjnych dyni, które posłużyć mogą jako wspaniała dekoracja zarówno naszych ogrodów jak i domów. Samo robienie takiej dyni okazuje się przyjemnym doświadczeniem oraz świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi czy naszymi pociechami.




Okazuje się ze wykonanie takiej właśnie dyni może być całkiem łatwe i przyjemne i wcale nie musi przysporzyć nam zbyt dużo trudności. Czego potrzebujemy do wykonania takiej dyni? Chyba tak na prawdę dużo wyobraźni.. Najpierw musimy wybrać ładną i świeżą dynię. Jej kształt przede wszystkim powinien się nam podobać. Jedni lubią płaskie i okrągłe, a inni wysokie i owalne. Na czubku dyni w miejscu gdzie jest łodyga należy narysować koło. Później jak już będziemy przystępować do cięcia naszej dyni, będzie nam po prostu łatwiej. Otwór naszej dyni powinien być na tyle duży abyśmy z łatwością mogli włożyć rękę.


Po narysowaniu lini, ostrym kuchennym nożem nacinamy głęboko w głąb dyni. Wyjmujemy odcięte koło za łodygę. Część ta będzie służyć do zamknięcia i otwierania naszej dyni dlatego nie zapominamy o oczyszczeniu czapki z nasion i miąższu. Posłuży nam do tego duża łyżka, którą wybieramy nasiona z dyni. Niewątpliwie jest to dość pracochłonne zajęcie. Należy dokładnie oczyścić środek dyni z miąższu.



Po dokładnym oczyszczeniu naszej dyni zostaje nam już tylko jej odpowiednia dekoracja. To jak będzie ona wyglądać wszystko zależy on naszej wyobraźni. Całkiem śmiało możemy użyć wszelkiego rodzaju szablonów, przyklejając je na dynie, potem tylko odpowiednio umiejętnie wykrawamy wzory z naszej dyni.


Kiedy uda się nam już wyciąć z naszej dyni wszystkie elementy, potrzebujemy już tylko świeczki którą umieścimy w środku naszej dyni. Efekty mogą być na prawdę zadziwiające. Tak wykonane dynie okazują się wspaniałą dekoracją do naszego ogrodu czy też domu na karnawałowe party.
Całkiem efektywnie wyglądać mogą również dynie, które nie będą przez nas wycinane. Wspaniały dekoracyjny efekt możemy uzyskać jeżeli po prostu obwiniemy je świecącymi lampkami.Tylko spójrzcie:


Kolejnym, bardzo fajnym pomysłem okazuje się naklejenie dekoracyjnych elementów. Jest to metoda bez wycinania wzorów w dyni, nie wiem tylko czy równie efektywna.. Oceńcie sami.



Dynia wspaniale posłuży nam również jako wazon na kwiaty..


Zachęcamy Was gorąco do przesyłania wszelakich zdjęć przedstawiające Wasze pomysły na dekoracje naszych ogrodów. Czekamy:-)

Zródło:
www.morago.pl

poniedziałek, 26 października 2015

Czy chcielibyście spędzić czas w naszym ogródku piwnym?

Jak wyobrażacie sobie doskonały ogródek piwny? Czy zastanawialiście się jak powinien on wyglądać? Czym powinno charakteryzować się właśnie takie miejsce? Co powinno się w nim znaleźć? Jakie elementy wpływają na to, że chcemy w nim przebywać a co wzbudza w nas dyskomfort? Niewątpliwie istnieje wiele wszelakiego rodzaju czynników jakie wpływają na to czy nasz pobyt w nim będzie zaliczał się do przyjemnych doświadczeń czy też nie. Ostatnio mieliśmy okazje dokonać właśnie takiego projektu. Przedstawimy Wam kilka zdjęć a Wy ocenicie sami.. Czekamy na Wasze opinie.

Ogródek piwny
Nasz ogródek z pewnością nie należy do największych, jednak sprawia on wrażenie dość przestronnego i przyjemnego. Oświetlenie i elementy zieleni zastosowane w naszym projekcie są wspaniałym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie efektu intymności i ciepła. Myślę, iż patrząc na te zdjęcia nie jeden z nas z chęcią znalazłby się w w takim właśnie miejscu w celu odpoczynku.

Ogródek piwny

Efektywności naszemu projektowi dodają rośliny doniczkowe przed wejściem do środka oraz zadaszenie wykonane z parasoli. Parasole mogą pełnić funkcje zarówno ochrony przed światłem jaki niespodziewanym deszczem. Stoliki, wykonane z lekkich materiałów, nie są to ciężkie ławy czy siedziska, łatwo można je przemieszczać dzięki czemu są bardziej funkcjonalne.

Ogródek piwny

Drewniane ogrodzenie o odpowiedniej wysokości potęguje uczucie intymności . Spędzając czas w takim ogródku, mamy świadomość iż nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na wzrok przechodzących obok. Aranżacja roślin przed ogródkiem jest wspaniałym dopełnieniem nadającym naszemu ogródkowi charakteru. W pewnym sensie wypełnia nasz ogródek, miejsce staje się domowe, przyjazne naturze.

Ogródek piwny
Ogródek piwny

Zwróćcie uwagę na oświetlenie zastosowane w naszym projekcie. Nie jest ono zbyt intensywne choć wystarczające. Delikatne lampki ułożone w kilku miejscach efektownie rozświetlają i nadają charakteru. Dzięki takiemu oświetleniu nasz ogródek staje się niewątpliwie pożądanym miejscem do spotkań z przyjaciółmi jak również romantycznych kolacji czy też rozmów biznesowych.

Ogródek piwny

Oświetlenie na ziemi wyznacza drogę, alejkę. Mamy nadzieję iż projekt naszego ogródka piwnego podoba się wam i mielibyście ochotę spędzić swój czas w takim właśnie miejscu. Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie i komentarze..

Zródło:
morago.pl