Popularne posty

Szukaj na tym blogu

piątek, 18 września 2015

Jak przygotować swój basen do nadchodzącej zimy?

Lato dobiega już do końca, przeżywamy ostatnie upalne dni i cieszymy się każdym promieniem słońca. Wakacje się skończyły i czas na przesiadywanie w basenie także dobiega końca. Przyjemności się skończyły i musimy teraz odpowiednio przygotować nasz basen do nadchodzącej zimy. Kiedy zostawimy basen niezabezpieczony, mrozy na pewno go zniszczą i nie będziemy mogli się cieszyć nim w przyszłym roku. Jakie prace są niezbędne, aby go odpowiednio zabezpieczyć?


Przydomowy basen
Pierwsze czynności jakie musimy zrobić to zakręcenie zaworów, które znajdują się na linii skimerów oraz dysz. Następnym krokiem jest bardzo dokładne opróżnienie instalacji filtracyjnej. Musimy to zrobić ponieważ ta instalacja nie jest chroniona przed mrozem i może zostać uszkodzona. Koniecznie musimy posprawdzać wszystkie miejsca w którym mogła się zebrać woda np. rurociagi a do jej usunięcia bardzo dobrym pomysłem jest użycie sprężonego powietrza lub odkurzacza, który ją odessie. Nie speszczajmy całej wody od razu, tylko najpierw do wysokości odkrycia dysz, resztę zaś usuńmy za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Kiedy w naszym basenie cała woda będzie bardzo dokładnie usunięta z trudno dostępnych miejsc zajmujemy się zatkaniem naszych dysz. Stosuje się do tego najczęściej twardy styropian, który będzie można później łatwo usunąć.


Instalacja

Oprócz wody zalecane jest oczyszczenie wszelakich nieczystości powstałych w basenie oraz osadów, lepiej zrobić to od razu. Po zimie większość z nich będzie niemożliwa do usunięcia, lub będzie to bardzo utrudnione zadanie, ponieważ mrozy robią swoje. Pamiętajmy, że nie zaleca się całkowitego usunięcia wody, do pozostałej w basenie wody musimy dodać chemii basenowej, zapobiega to powstaniu w niej osadów oraz rozwoju glonów. Wzdłuż przekątnej basenu warto włożyć zimowe bojki, które przyjmą ciśnienie rozprężającego się w zimie lodu. Konieczne jest nałożenie na basen plandeki na basen lub folii.



W miarę naszych  możliwości rozkręćmy instalację filtracyjną. Jeśli niektóre elementy instalacji filtracyjnej mają zostać na zimę narażone na ujemne temperatury nie może zalegać w nich woda.

Plandeka


Źródło: http://www.ogrody-morago.pl/

niedziela, 13 września 2015

Kamienny dywan - czyli jak przebiega pierwszy etap naszych prac?

Tworzymy kolejny ogród, chcemy się z wami dzielić na bieżąco opisem prac oraz zdjęciami, które są robione prosto z miejsca naszej realizacji. W końcu przekazujemy wam pierwszym pierwsze postępy naszych prac. Ogród dopiero zaczął się tworzyć, ale już widać nie małą różnice. Przeczytaj i oglądnij jak tworzy się nowy ogród ;)

Początek kształtowania dywanu
Pierwszym etapem naszej pracy było oczywiście oczyszczenie terenu, jego wyrównanie, usunięcie darni oraz wierzchniej warstwy ziemi to było ok. 25 cm głębokości. Wybraliśmy konkretny kształt na którym będziemy tworzyć nasz kamienny dywan. Musi być to przemyślana decyzja, przy niej musimy kierować się miejscem, który mamy do dyspozycji oraz oczywiście naszą wizją czyli jak wyobrażamy sobie to miejsce po realizacji naszych prac.


 

Kładziemy pierwsze kamienie

Kiedy te wszystkie kroki są przez nas uczynione musimy przygotować je zanim zaczniemy umieszczać na nim nasze kamienie. Na odpowiednio przygotowaną ziemię, kładziemy folię ochronną w kształcie, który wcześniej sobie odgrodziliśmy i taki wzór będziemy realizować. 

Pierwsze efekty


  
Po zaplanowaniu wszystkiego, musimy oczywiście następnie wybrać kamienie z jakich chcemy, aby składał się nasz dywan. W naszym przypadku jest to otoczak super white, grys serpentini oraz grys multicolor. Część naszego wzoru otaczamy otoczakiem a w jego środku umieszczamy grys serpentini, w między czasie umieszczając już pierwsze rośliny. Ich ilość zależy od klienta, który musi określić jak chce, żeby to wyglądało. Drugą część naszego wzoru dekorujemy grysem multicolor i już widać pierwsze większe efekty naszej pracy ;) 

Okrągły dywan


W naszym przypadku ogród jest duży więc w drugiej części opiszemy dalszy przebieg prac. Jeszcze jednak zrobiliśmy miejsce pod drugi kamienny dywan, tym razem ma on kształt koła. Jego kształt formujemy kostką granitową, umieszczamy folię oraz przygotowujemy rośliny. Na wewnętrznym obwodzie koła umieszczamy otoczak a wewnątrz grys multicolor. Tworzy nam to piękną bazę kolorów. 

 

 Jeżeli marzy nam się, żeby tak piękny kolor kamieni pozostał z nami na długo musimy o nie zadbać, używać specjalistycznych środków, które uchronią nas przed ich szybkim niszczeniem. Nasza firma przekazuje wszystkie niezbędne informację na temat pielęgnacji dlatego warto zostawić taką pracę specjalistą.

To pierwsza część naszego ogrodu, będziemy was na bieżąco informować o kolejnych etapach i mamy nadzieję, ze efekt końcowy was zachwyci.













Kominek w ogrodzie o czym trzeba pamiętać, aby zrobić go samemu?

Jeszcze wiele pogodnych wieczorów przed nami, dlatego warto pomyśleć o zrobieniu własnego kominka w ogrodzie. Uprzyjemni nam to spędzanie jesiennych wieczorów w naszym ogrodzie. Jest to ostatni dzwonek na zrealizowanie tego pomysłu dlatego nie warto z nim zwlekać i szybko zabrać się za jego realizację.

Kominek ogrodowy

Pierwszym podstawowym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca dla naszego kominka, powinien on się znaleźć w centrum naszego ogrodu co pozwoli nam na umieszczenie obok niego stołu z krzesłami i organizowanie przyjęć dla rodziny i znajomych. Chcemy, żeby nasz kominek spełniał funkcję grilla dlatego ważne jest, żebyśmy mogli obok niego umieścić wybrane przez nas meble ogrodowe. Warto mieć też oświetlenie w miejscu naszego kominka w ogrodzie, gdyż wieczory są już coraz dłuższe.



Grill


Wygląd kominka zależy oczywiście od wyboru projektu każdego z nas, warto to dokładnie przemyśleć, wielkość kominka, materiał z którego chcemy wykonać. Cegły szamotowe to bardzo dobry pomysł ponieważ są odporne ma wysokie temperatury oraz na zmianę temperatury, jest to bardzo istotne zwłaszcza, że kominek będzie musiał przetrwać zimę.








W zimie mało kto decyduje się na organizowanie grilla, jednak jeżeli zostanie on wykonany ze słabej jakości materiałów na wiosnę nie będziemy mogli cieszyć się naszym zrobionym wcześniej kominkiem. Do łączenia cegieł należy użyć odpowiedniej zaprawy również odpornej na temperatury oraz warunki atmosferyczne. Dobrym pomysłem jest cement do pieca chlebowego.

Kominek ogrodowy jest elementem należącym to małej architektury. Jego komora spalania jest mniejsza niż w tym domowym natomiast przewód kominowy szerszy. Powinniśmy między tymi dwoma elementami zachować proporcję 1:1. Górna część naszej tylnej ściany komory spalania musi być nachylona w kierunku wnętrza. W kominach ogrodowych charakterystyczny jest postawny komin, często najbardziej widoczny element naszego komina.



Chcemy, aby nasz kominek pełnił też funkcję grilla, do tego jest nam potrzebny ruszt, który powinniśmy umieścić na odpowiedniej wysokości ok 70 cm. Możemy też przygotować obok naszego kominka, także miejsce na drewno i różne elementy do grillowania jest to bardzo przydatny pomysł w jego dalszym użytkowaniu.










Czy już zabierasz się do budowy własnego kominka w ogrodzie?

Źródło: http://morago.pl/

czwartek, 10 września 2015

Czy zbudowałeś już swoją altanę ogrodową? Zrób to razem z nami !

Altana ogrodowa jest świetnym miejscem do spędzania rodzinnych spotkań. Można zjeść w niej niedzielny obiad, urządzić przyjęcie w ogrodzie. Marzyłeś o swojej własnej altanie w ogrodzie, jednak nie masz pieniędzy na kupno zrobionej i drogiej altany? Nie martw się, kupno materiałów i zrobienie jej samemu wyjdzie znacznie taniej a Ty będziesz czuł się dumny ze swojej wykonanej pracy. Ogród to dusza każdego mieszkania, dlatego też warto jest mieć w nim miejsce, gdzie godzinami można przesiadywać.

Krok 1.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest wyznaczenie powierzchni na działce przeznaczoną pod altanę. Oznacz ją sobie czymkolwiek, po to, abyś widział jak mniej więcej będzie ona wyglądała i ile miejsca zajmowała w Twoim ogrodzie.

Gdy wybrałeś już miejsce musisz wykonać podstawę altany, można zrobić:
  • betonowe stopy fundamentowe–  Są one osadzone w ziemi na głębokość 70–80 cm w odstępach nie większych niż 1 m musisz je murować zaprawą cementową. Powinny być one trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. Będziesz w nich mocował metalowe kształtowniki i osadzał drewnianą konstrukcję.
  • betonowa płyta fundamentowa - stosowana gdy w Twojej altanie chcesz mieć słupy z cegieł lub ciężkie dachówki. Fundament powinien sięgać przynajmniej 10 cm ponad poziom terenu, po to, aby zabezpieczyć konstrukcję. 
Podstawa altany

Krok 2.

Elementy z których zbudujesz altanę muszą być zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.Oto sposoby impregnacji drewna:
  •  namaczanie – przy tej metodzie musisz wykopać dół, wyłożyć go folią izolacyjną i wypełnić impregnatem. W zrobionym dole moczysz drewno kilkanaście godzin, wyciągasz i czekasz aż wyschnie.
  • natryskiwanie –impregnujesz je za pomocą opryskiwacza ogrodowego;
  • malowanie –malujesz pędzlem o miękkim włosiu i równomiernie rozprowadzasz impregnat
Krok 3.

Następnym krokiem jest przymocowywanie do fundamentu belek podwalinowych. Bardzo istone jest, aby belki były idealnie ułożone i wypoziomowane, musisz układać je pod kątem prostym.



Budowa ścian
Krok 4.

Ściany altany wznosi się na belkach ze specjalnie wyprofilowanych desek.Gdy ułożysz pierwszą warstwę, sprawdzasz  czy zostają zachowane proste kąty między ścianami. Elementy ściany układa się jeden na drugim i  dobijasz gumowym młotkiem.






Krok 5.

Następnie montujesz :
  • okna  – specjalny wpustem w ramie osadzasz okna w otworze na nie przeznaczonym;
  • trójkątne zwieńczenie ścian szczytowych i krokwi dachowych.
Krok 6.

Dach najprościej wykonuje się  płaski, który przy wykończeniu nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy, ale jest dużo łatwiejszy w wykonaniu.

Krok 7

Następnym krokiem jest przykrycie dachu. Masz do tego wybór następujących materiałów:
  • strzecha ze słomy lub trzciny;
  • dachówki;
  • papa;
  • łupek mineralny.
Gotowa altana
Krok 8.

Pozostało już tylko osadzenie drzwi i podłogi. W tym przypadku podłogę utworzą drewniane deski podłogowe przybijane gwoździami.











 Zrobiłeś już swoją altankę?

Źródło:
http://www.ogrody-morago.pl/
http://www.budujemydom.pl